Currency
WD 1000 SOLDERING STATION 230V
discontinued
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
WD 1000 soldering station consists of soldering iron WP 80 - 80W/24V, WD1 power unit and WDH 10 safety rest with brass wool cleaner. Product discontinued since 2017. Replacement for WD 1000 is WT 1013.
Technical data
| Power unit dimensions | 135 x 109 x 149 mm |
| Power | 80 W |
| ESD safe | Yes |
| Temperature range | 50-450°C |
| USB interface | No |
| Additional groundig | 3,5mm socket on the back of the power unit |
| Display screen | LCD |
| Protection class | I |
| Temperature setting | Buttons |
| Channels | 1 |
| Soldering tip family | LT |